Klimasko - logo

Chłodnictwo, Klimatyzacja, Wentylacja

Rekuperacja

Co to jest rekuperator?

 

Jest to bardziej profesjonalne i skrótowe określenie wymiennika ciepła, wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego), elektroniki sterującej pracą wentylatorów oraz oczywiście obudowy całego urządzenia.

Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwiają odzyskanie ciepła z powietrza wyprowadzanego z budynku czy też instalacji przemysłowej.

W zależności od potrzeb stosuje się różne rodzaje rekuperatorów:

-z czynnikiem pośrednim

-z ruchomym wypełnieniem

-przekazujące ciepło przez przegrodę płytową.

 

Rekuperacja daje możliwości na ograniczenie strat ciepła, które spowodowane są wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia pomniejszenie nawet o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Stosowanie rekuperacji w nowszych obiektach budowlanych jest obowiązkowe i wymagane w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (30m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 2000m3/h.

W zimę rekuperator utrzymuje ciepło w pomieszczeniach, w lato umożliwia utrzymanie chłodu w budynku. Rekuperacja jest powszechnie stosowana w domach energooszczędnych, gdyż pozwala na spore oszczędności na kosztach ogrzewania, jednocześnie zapewniając świeże powietrze.

Praktycznie niezbędnym do uzupełnienia systemu, który jest oparty na rekuperatorze jest tzw.  gruntowny wymiennik ciepła(GWC)

 

Więc czym jest tzw. GWC?

 

To najprościej ujmując, system rur zakopanych w ziemi, pod powierzchnią gruntu. Instalacja ta ma za zadanie odbierać ciepło z ziemi (na poziomie ok.4-8*C) pozwalające w zimie wstępnie zagrzać powietrze nawiewane do pomieszczenia, w lato zaś je schładzać.

GWC w połączeniu z rekuperatorem to znaczne oszczędności i poprawę komfortu w kwestii ogrzewania w zimie oraz chłodzenia w porze letniej.

Rekuperator po przez sterownik i przepustnice decyduje kiedy najkorzystniej jest pobierać powietrze przez gruntowy wymiennik ciepła, a kiedy przez zwykłą czerpnie.

Nasza firma oferuje w zakresie rekuperacji:

-zaprojektowanie kompletnej instalacji

-dobór odpowiedniego rekuperatora oraz kanałów

-naprawy serwisowe, konserwację instalacji

-naprawy gwarancyjne oraz pogwarancyjne

 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 793-982-359 lub też drogą mailową biuro@klimasko.pl

Nasze usługi


Chłodnictwo

Schładzanie żywności, mrożenie żywności, przemysłowe instalacje chłodnicze, chłodnice sklepowe, instalacje chłodnicze

Dowiedz się więcej

Agregaty wody lodowej

Chłodzenie maszyn, chłodzenie wtryskarek, chłodzenie galerii, klimatyzacja przemysłowa, schładzalniki glikolu, chilery, rooftopy

Dowiedz się więcej

Wentylacja

Wentylowanie pomieszczeń, wentylacja mechaniczna, wymiana powietrza, komfort termiczny

Dowiedz się więcej

Klimatyzacja

Schładzanie pomieszczeń, utrzymywanie optymalnej temperatury, optymalna temperatura, regulacja temperatury

Dowiedz się więcej

Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna domów, wentylacja mechaniczna mieszkań, wyciąg powietrza, nawiew powietrza, przewietrzanie, wymiana powietrza

Dowiedz się więcej

Pompy ciepła

Ogrzewanie domów, ogrzewanie mieszkań, wysoko wydajne ogrzewanie, tanie ogrzewanie

Dowiedz się więcej